2024-05-24

Zasięg w Tunelu Południowej obwodnicy Warszawy

W końcu będzie zasięg w Tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy. Play zrobił to co obiecał

Tunel Południowej Obwodnicy Warszawy, kluczowy dla ruchu drogowego, może się teraz pochwalić zasięgiem sieci komórkowej, kończąc tym samym długoletni problem dla zarówno kierowców, jak i mieszkańców stolicy. To osiągnięcie jest kulminacją obszernych dyskusji i projektów infrastrukturalnych, prowadzonych przez operatora komórkowego Play. Po około roku ciężkiej pracy, rozpoczętej w 2023 roku, instalacja niezbędnego systemu GSM zapewniła teraz nieprzerwane łączność komórkową na odcinku tunelu o długości 2,3 km.

Wcześniej, wjazd do tunelu oznaczał nieuniknioną utratę połączenia z powodu braku sygnału, scenariusz zbyt dobrze znany warszawskim podróżnym. Jednak ta sytuacja przekształciła się, dzięki nieustępliwym staraniom Play i pomyślnemu wykonaniu projektu w trudnych warunkach. Marek Lipski, Dyrektor Biura Regionalnego Play w Warszawie, wyraził swoje zadowolenie z tej unikatowej inwestycji. Podkreślił znaczenie projektu, dostosowanego do spełnienia wymagań najdłuższego tunelu drogowego w Polsce, i podkreślił korzyści dla wszystkich użytkowników sieci, zwiększając zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo podróżujących.

Droga do tego osiągnięcia nie była prosta. Była naznaczona długotrwałymi nieporozumieniami z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) na temat zasięgu komórkowego w tunelu. Początkowo GDDKiA przypisywała brak zasięgu niechęci operatorów do negocjacji na warunkach proponowanych przez zarządcę drogi. Operatorzy jednakże kontrowali te twierdzenia, wskazując na lata bezowocnych prób negocjacji z GDDKiA oraz wykonawcą, włoską firmą Astaldi, w sprawie instalacji niezbędnej infrastruktury telekomunikacyjnej w tunelu. Ostatecznie to Play podjął inicjatywę rozpoczęcia projektu, pokonując te przeszkody.

Intensywne prace w tunelu miały miejsce głównie w nocy, aby zminimalizować zakłócenia dla kierowców, wymagając tymczasowego zamknięcia jednego pasa ruchu dla instalacji kabla GSM. Realizacja tej inwestycji była możliwa dzięki spełnieniu szeregu warunków postawionych przez GDDKiA, w tym przygotowaniu odpowiedniej dokumentacji projektowej i uzgodnieniu technologii robót.

Ten rozwój nie tylko rozwiązuje długoletni problem z łącznością komórkową w Tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy, ale także ustanawia precedens dla przyszłych projektów infrastrukturalnych, demonstrując znaczenie współpracy i wytrwałości w osiąganiu wspólnych korzyści.

Źródło: materiały prasowe – play.pl

Po udanym wdrożeniu zasięgu komórkowego w Tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy, społeczność lokalna oraz użytkownicy dróg wyrażają zdecydowanie pozytywne opinie. Przyjęcie tej zmiany było szeroko dyskutowane w mediach społecznościowych, forach internetowych oraz bezpośrednio w rozmowach z mieszkańcami i kierowcami. Wielu kierowców podkreśla, jak znacząca jest możliwość ciągłego kontaktu telefonicznego podczas przejazdu przez tunel. To nie tylko podnosi komfort podróży, ale również zwiększa poczucie bezpieczeństwa, umożliwiając szybkie zgłoszenie ewentualnych awarii lub niebezpiecznych sytuacji. Społeczność docenia, że prace nad instalacją systemu GSM prowadzone były głównie w nocy, minimalizując tym samym utrudnienia dla ruchu drogowego. Jest to postrzegane jako przykład odpowiedzialnego planowania i szacunku wobec potrzeb użytkowników dróg. Ponadto użytkownicy zwracają uwagę na to, jak ważny jest stały dostęp do internetu dla korzystania z aplikacji nawigacyjnych oraz komunikacyjnych. Nieprzerwany zasięg w tunelu eliminuje problem „martwych stref”, gdzie aplikacje mogą tracić aktualne dane o ruchu lub przestają działać.

Czy ten wpis był dla Ciebie przydatny?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 6

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

6 Replies to “W końcu będzie zasięg w Tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy. Play zrobił to co obiecał”

  1. Kama

    tak, news dnia, po takim czasie dopiero to zrobili, wstyd dla miasta, żeby w XXI wieku nie bylo zasiegu w stolicy….

  2. Robert

    W końcu, ostatnio jak jechałem, to mi nawigacja się wyłączyła i musiałem na nowo ustawiać po wyjeździe z tunelu. GDDKiA powinna się chyba trochę zastanowić nad sobą i zwolnić osoby odpowiedzialne za to, że trwało to tak długo.

  3. Krzychu

    Jak zawsze problem stanowią polskie Urzędy i regulacje. Play pokazał że się da i gdyby nie robiono im pod górkę to zasięg już by był w tunelu dawno temu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *