2024-07-23

Raport Opensignal dotyczący działania sieci komórkowej w Polsce

Raport Opensignal dotyczący działania sieci komórkowej w Polsce

Opensignal opublikował analizę dotyczącą jakości sieci komórkowych w Polsce. Raport ten obejmuje okres od 1 sierpnia do 29 października 2023 roku i skupia się na czterech głównych operatorach: Orange, Play, Plus i T-Mobile. Wyróżniono w nim doświadczenia użytkowników związane z oglądaniem wideo na żywo, szczególnie w zasięgu sieci 5G. Opensignal zaznacza także wprowadzenie nowych wskaźników do mierzenia zasięgu ogólnego oraz 5G, co ma odzwierciedlać codzienne doświadczenia użytkowników w różnych miejscach ich życia.

Jak wygląda rynek sieci komórkowych w Polsce?

Interesujący jest fakt, że w Polsce nie ma dominującego operatora na rynku sieci komórkowych. Wszyscy czterej operatorzy zdobyli nagrody w różnych kategoriach, z Plus’em na czele, który wygrał w trzech z nich. Orange, Play i T-Mobile zdobyły po dwa zwycięstwa każdy.

W raporcie uwzględniono także ostatnie wydarzenia na rynku polskich telekomunikacji, takie jak aukcja widma 5G, która odbyła się w październiku 2023 roku. Operatorzy zapłacili łącznie 1,92 mld zł za bloki częstotliwości 3400-3800 MHz. Licencje wydane przez UKE mają być priorytetowo wykorzystywane w pasmie 700 MHz. Analizy Opensignal wskazują, że doświadczenia polskich użytkowników 5G są ograniczone przez brak przydzielonego wcześniej widma 3,5 GHz, co wpływa na pozycję Polski na globalnym rynku telekomunikacyjnym. Oczekuje się, że wykorzystanie pasma 3,5 GHz przez sieci 5G znacząco poprawi doświadczenia użytkowników i konkurencyjność Polski.

T-mobile ma najszybszy internet mobilny

Jak wynika z Opensignal najszybszy internet mobilny w Polsce posiada T-mobile. Osiągnął on prędkość 34.2 Mb/s. Jednak jak widać na poniższym wykresie, pozostali operatorzy także znacząco nie odstawali od T-mobile.

T-mobile ma najszybszy internet mobilny

Na naszej stronie możesz sprawdzić najbliższy nadajnik t-mobile, który jest w Twojej okolicy.

5G jest najszybsze w Plus GSM

Z kolei w kategorii najszybszy internet 5G wygrała sieć Plus GSM, deklasując wręcz konkurencję, osiągając wynik 113,9 Mb/s

5G jest najszybsze w Plus GSM

Mapa zasięgu 5G Plus jest na naszej stronie. Jeżeli jesteś klientem sieci Plus – możesz sprawdzić, czy w Twojej okolicy jest dostęp do 5G. Jak jesteś w zasięgu to sprawdź prędkość i daj znać w komentarzu.

Orange ma najlepszy zasięg w Polsce

Według Opensignal najlepszy zasięg w Polsce ma operator Orange. Otrzymał on ocenę 7.1. w 10-punktowej klasyfikacji. Na drugim miejscu znalazł się Play (6.9), na trzecim Plus (6.7), zaś na czwartym miejscu – T-mobile (6.1).

Orange ma najlepszy zasięg w Polsce

Plus ma najlepszy zasięg 5G w Polsce

Z kolei w przypadku zasięgu 5G, najszybszym operatorem został Plus, otrzymując ocenę 1.2. w 10-punktowej skali. Na kolejnym miejscu znalazła się sieć Play (1.1.), dalej T-mobile (1.0), natomiast ostatnie miejsce zajęła sieć Orange (08.), która zdaniem Opensignal ma najsłabszy zasięg 5G w Polsce.

Plus ma najlepszy zasięg 5G w Polsce

Czy ten wpis był dla Ciebie przydatny?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.