2024-07-23

Orange zmniejsza zużycie energii swojej sieci mobilnej. 5G jest szybsza i mniej energochłonna

Orange zmniejsza zużycie energii swojej sieci mobilnej. 5G jest szybsza i mniej energochłonna

Orange Polska od 2014 roku prowadzi program Optymalizacji Energii (EOP), który skupia się na sieciach, data center, salonach i biurach firmy. Program ten, przez realizację ponad 270 inicjatyw, pozwolił zaoszczędzić ponad 1,1 TWh energii i uniknąć emisji ponad 800 tys. ton CO2. Podstawą efektywności energetycznej w Orange jest zasada, że nowsze generacje sieci mobilnej są bardziej efektywne energetycznie. Przykładowo, przejście z 3G na 4G oraz z 4G na 5G umożliwia osiągnięcie około 10-krotnych oszczędności energii na przesłanie 1 GB danych. Do 2025 roku Orange planuje, aby sieć 5G zużywała co najmniej 7 razy mniej energii na 1 GB przesłanych danych niż LTE, a do 2030 roku – co najmniej 15 razy mniej.

Działania Orange w obszarze sieci RAN (Radio Access Network) koncentrują się na zwiększeniu efektywności energetycznej pod hasłem „Zero Watt @ Zero Load”. Oznacza to, że zużycie energii przez urządzenia infrastruktury mobilnej jest dostosowywane do ich rzeczywistego obciążenia. W okresach mniejszego obciążenia sieci, takich jak noc, Orange redukuje zużycie energii, na przykład przez wyłączanie części zasobów sieciowych. Jest to realizowane przez „inteligentne” wyłączania części zasobów, zmniejszanie ilości kanałów MIMO i wykorzystywanie przerw w transmisji danych do wyłączania elementów nadajników. Dodatkowo, sieć 5G jest elastyczniejsza niż poprzednie generacje, co pozwala na częstsze i szybsze zarządzanie zasobami 5G.

Ważnym elementem programu EOP są także urządzenia wspierające na stacjach bazowych, w tym systemy zasilania, chłodzenia i baterie. Orange zastąpił tradycyjne baterie kwasowo-ołowiowe nowszymi, litowo-jonowymi (Li-ion), które są bardziej odporne na wysokie temperatury i lepiej nadają się do pracy cyklicznej. Dzięki temu firma może stosować Time Shifting, czyli kupowanie energii elektrycznej w preferowanych godzinach i ładowanie nią baterii, a następnie ich rozładowywanie na potrzeby pracy urządzeń sieciowych. Pozwala to nie tylko na oszczędności, ale także na zakup zielonej energii z odnawialnych źródeł.

Na naszej stronie możesz sprawdzić jaki jest zasięg 5G orange w Twojej okolicy. Nasza mapa pozwoli Tobie dokładnie sprawdzić, gdzie znajdują się stacje bazowe od Orange oraz sprawdzić ich zasięg.

Czy ten wpis był dla Ciebie przydatny?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.