2024-04-15

Orange zapewni dostęp do internetu na obszarach wykluczonych w ramach KPO

Orange zapewni dostęp do internetu na obszarach wykluczonych w ramach KPO

Jak informuje biuro prasowe Orange, firma podpisała właśnie umowę, dzięki której na 20 obszarach tzw. białych plamach zapewni dostęp do szerokopasmowego internetu. Inwestycja ta zostanie zbudowana w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Ma ona na celu dostarczenie szybkiego internetu dla ponad 100 tys. gospodarstw domowych oraz 16 tys. firm.

Firma Orange na powyższy cel otrzyma dotację w kwocie 500 milionów złotych, zaś z własnych środków wyda 230 milionów. Przełoży się to na zbudowanie w 91 gminach i 1900 miejscowościach sieci szerokopasmowych. Warto zauważyć, iż firma Orange wśród polskich operatorów telekomunikacyjnych od lat wydaje najwięcej na inwestycję związane nie tylko z rozwojem swoich sieci, ale także z budowaniem nowych, także na obszarach dotychczas „nieopłacalnych” dla pozostałych firm. W latach 2018-2023 Orange przeznaczyło 10 miliardów złotych na różne inwestycje, a w latach 2021-2025 planowane są wydatki rzędu prawie 5 miliardów na inwestycje związane tylko z rozwojem sieci światłowodowych.

Należy przypomnieć, iż program „Zapewnienie dostępu do bardzo szybkiego internetu na obszarach białych plam” prowadzony przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa rozpoczął się 4 lipca 2023 roku i ma na celu zapewnienie powszechnego dostępu do usług telekomunikacyjnych na obszarach dotychczas wykluczonych, lub w których ten dostęp był ograniczony. Do programu mogą przystąpić wszystkie firmy telekomunikacyjne działające w naszym kraju.

Źródło:

  1. www.biuroprasowe.orange.pl/informacje-prasowe/orange-polska-podpisal-umowy-na-budowe-sieci-szerokopasmowych-w-ramach-krajowego-planu-odbudowy-kpo/
  2. www.gov.pl/web/cppc/inwestycja-c111-zapewnienie-dostepu-do-bardzo-szybkiego-internetu-na-obszarach-bialych-plam-1-nabor-uruchomiony

Czy ten wpis był dla Ciebie przydatny?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *