2024-04-15

Orange Polska nie chce sprzedawać wież. Chce współdzielić 5G z T-mobile

Orange Polska nie chce sprzedawać wież. Chce współdzielić 5G z T-mobile

PAP Biznes przeprowadziła wywiad z prezesem spółki Orange Polska – Ludmilą Climoc. Jak wynika z wywiadu Orange chce współdzielić razem z T-mobile Polska częstotliwość 5G.  

W 2023 roku, pomimo niesprzyjających warunków makroekonomicznych i intensywnej konkurencji, Orange Polska osiągnął pozytywne wyniki. Prezes Liudmila Climoc przewiduje, że czwarty kwartał potwierdzi te dobre tendencje, szczególnie w okresie świątecznym i Black Friday. W trzecim kwartale EBITDA wzrosła o 2,3%, osiągając 841 mln zł, a zysk netto skoczył o 22,8% do 237 mln zł, mimo niewielkiego spadku przychodów o 0,3% do 3,115 mld zł. Orange spodziewa się niskiego wzrostu EBITDA oraz przychodów w całym roku.

Ważnym momentem dla firmy jest oczekiwany przydział częstotliwości pasma C (3600-3700 MHz) za 487,095 mln zł od Urzędu Komunikacji Elektronicznej, co umożliwi rozwój sieci 5G. Prezes Climoc planuje współpracę z T-Mobile w kwestii infrastruktury 5G. W 2024 roku Orange Polska kontynuuje inwestycje, będąc jednym z największych inwestorów w Polsce z 16 mld zł zainwestowanych od 2015 roku. Spółka ma na celu budowę nowoczesnego ekosystemu telekomunikacyjnego w Polsce, wspieranego przez fundusze UE. Należy przypomnieć, iż zasięg 5G Orange już jest dostępny w Polsce w większości dużych i średnich miast.

Climoc uważa, że sprzedaż i wynajem infrastruktury wieżowej obecnie nie przynosi wartości dodanej dla Orange Polska, biorąc pod uwagę zmiany rynkowe i niepewność wyceny aktywów. Firma skupia się na współdzieleniu sieci z T-Mobile, co było skuteczne przed falą przejęć infrastruktury wieżowej. Climoc podkreśla, że sprzedaż infrastruktury wieżowej jest opcją tylko w przypadku potrzeby szybkiej gotówki, co obecnie nie jest konieczne dla Orange Polska.

Dodatkowo, firma uzyskała korzyści z częściowej monetyzacji poprzednich inwestycji w infrastrukturę światłowodową, kontynuując budowę sieci przez joint venture. Wcześniej, były prezes Julien Ducarroz rozmawiał z Totemem o infrastrukturze wieżowej, lecz bez pośpiechu. Dzięki współpracy z T-Mobile, klienci Orange mają dostęp do 12 tys. stacji bazowych. Dokładna mapa zasięgu T-mobile dostępna jest także na naszym serwisie.

Czy ten wpis był dla Ciebie przydatny?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *