2024-07-23

Orange rozwija 5G

Orange chwali się zasięgiem 5G już w 150 polskich miastach

W pierwszych tygodniach po uruchomieniu sieci 5G w paśmie C przez Orange, które miało miejsce 19 stycznia 2024 roku, zaobserwowano znaczny wzrost zainteresowania nowym standardem. Z początkowej liczby tysiąca stacji bazowych zlokalizowanych w dwunastu miastach, liczba ta wzrosła do 1305 stacji w 154 miastach i miejscowościach, co umożliwia dostęp do sieci 5G w paśmie 3600 MHz ponad 16% populacji kraju. Orange podkreśla, że od momentu wprowadzenia sieci 5G w tym paśmie, ruch danych w sieci 5G znacząco się zwiększył, notując wzrost o około 50%. W konsekwencji, część ruchu, która wcześniej była obsługiwana przez pasmo 2100 MHz w technologii 5G DSS, zmniejszyła się o 25%.

Najistotniejsze obserwacje dotyczą jednak wydajności sieci w paśmie C. Stacje bazowe operujące na częstotliwości 3600 MHz odnotowały niemal trzykrotne zwiększenie ruchu w sieci 5G, przy czym w niektórych rejonach pasmo C było odpowiedzialne za aż 93% całkowitego transferu danych w sieci 5G. Taki dynamiczny wzrost świadczy o rosnącej popularności najnowszej generacji sieci komórkowej wśród użytkowników Orange. Spodziewane jest, że w miarę dalszego rozwoju sieci, udział pasma C w obsłudze ruchu danych będzie systematycznie rósł, zwiększając efektywność i jakość świadczenia usług telekomunikacyjnych.

W swojej analizie dotyczącej wykorzystania sieci w miejscach, gdzie dostępne jest 5G na częstotliwości 3600 MHz – pomijając obszary wykorzystujące wyłącznie technologię DSS – Orange odnotowało istotne zmiany. W tych lokalizacjach wykorzystanie sieci 5G wzrosło trzykrotnie. Zauważono również znaczące zmniejszenie, o ponad 80%, ruchu w sieci 5G wykorzystującej technologię DSS, z czego wynika, że pasmo C stało się dominującym medium dla 93% ruchu 5G, pozostawiając pasmo 2100 MHz z jedynie 7% ruchu.

Wprowadzenie 5G miało również pozytywny wpływ na obciążenie sieci LTE. Odnotowano lekkie zmniejszenie przeciążeń w sieci 4G, szczególnie w pasmach 2100 i 2600 MHz. Dodatkowo, w pasmach tych zwiększyła się przepustowość sieci 4G, co jest określane mianem throughputu.

Na swoim blogu firma Orange podkreśliła również, że udało się osiągnąć rekordowe prędkości transmisji danych. W pierwszym rankingu SpeedTest.pl, uwzględniającym 5G w paśmie C, Orange wysunął się na pozycję lidera, osiągając średnią prędkość prawie 150 Mb/s.

Orange zapowiada, że to dopiero początek rozwoju sieci 5G w Polsce. W najbliższych miesiącach sieć ma objąć około 25% mieszkańców kraju. Do końca 2024 roku planowane jest zwiększenie liczby stacji bazowych do około 3 tysięcy, co umożliwi dostęp do 5G w paśmie C w 350 miastach i miejscowościach, zwiększając zasięg i dostępność nowej generacji sieci dla klientów Orange.

Czy ten wpis był dla Ciebie przydatny?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.