2024-06-19

Nagrodzono prace dyplomową z dziedziny telekomunikacji

Nagrodzono prace dyplomową z dziedziny telekomunikacji

Adrian Skrobas, studiujący na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji, został wyróżniony w piątej edycji konkursu Ministerstwa Obrony Narodowej imienia Mariana Rejewskiego, zdobywając nagrodę za wybitną pracę badawczą w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i kryptografii. Skrobas, który jest obecnie na studiach magisterskich, rozpoczął swoją akademicką ścieżkę od studiów licencjackich z cyberbezpieczeństwa. Jego inżynierski projekt badawczy, który zaowocował tytułem laureata, nosi tytuł „Wykrywanie żywotności twarzy w trójwymiarowej przestrzeni generowanej z map głębokości, wykorzystując techniki uczenia maszynowego do zapobiegania kradzieży tożsamości”. Projekt ten powstał pod kierunkiem dr. inż. Wojciecha Wodo, pracownika Katedry Podstaw Informatyki. Jak zatem widać, pisanie prac licencjackich, magisterskich, czy inżynierskich nie musi opierać się jedynie na tematy mało znaczące. Przykład osiągnięcia Adriana Skrobasa i jego wkład w naukę i bezpieczeństwo telekomunikacyjne jest istotne dla nas wszystkich.

W swojej pracy, Skrobas skupił się na analizie rosnących zagrożeń związanych z kradzieżą tożsamości i atakami prezentacyjnymi. Po przeprowadzeniu szczegółowej analizy najnowszych badań i rozwiązań w dziedzinie biometrii i bezpieczeństwa, opracował innowacyjne podejście do weryfikacji tożsamości, wykorzystujące pomiary głębi do zwalczania podatności systemów biometrycznych. Kluczowym elementem opracowanego rozwiązania jest jego łatwość w implementacji oraz możliwość wykorzystania powszechnie dostępnych urządzeń, takich jak iPhone, z jego zaawansowanym systemem czujników, co stanowi przełom w dostępności i skalowalności zaawansowanych metod biometrycznych.

Adrian Skrobas odbierający nagrodę
Źródło: pwr.edu.pl/uczelnia/aktualnosci/praca-dyplomowa-absolwenta-w4-z-prestizowa-nagroda-13142.html

Propozycja studenta, przedstawiona w jego pracy naukowej, otwiera nowe perspektywy dla bezpieczeństwa systemów biometrycznych, czyniąc je bardziej niezawodnymi i łatwiejszymi w dostępie. Wykorzystanie tego rozwiązania może znaleźć zastosowanie w wielu sektorach, w tym w bankowości, sektorze publicznym, wojsku, a także w kwestiach związanych z ochroną tożsamości na szeroką skalę. Aby sprostać wymaganiom swojego projektu, autor pracy zebrał unikalną bazę danych. Zbiór ten obejmuje ponad 2 000 próbek, które reprezentują prawdziwe interakcje ludzi, zgromadzone przy użyciu technik i narzędzi najczęściej wykorzystywanych do kradzieży tożsamości, określanych mianem instrumentów ataku prezentacyjnego. Dane te zawierają zarówno informacje z zakresu głębi, jak i światła widzialnego, co pozwala na kompleksową analizę i identyfikację osób.

W konkursie, gdzie doceniano osiągnięcia w dziedzinach cyberbezpieczeństwa i kryptologii, praca Adriana Skrobasa została wyróżniona jako najlepsza w pierwszej kategorii, obejmującej prace inżynierskie, licencjackie i magisterskie. W sumie, konkurs uhonorował sześć dyplomowych prac obronionych na polskich uczelniach, przyznając nagrody o łącznej wartości 56 000 zł. Oceny dokonywała kapituła składająca się z ekspertów o najwyższej randze w strukturach Sił Zbrojnych Polskich, biorąc pod uwagę merytoryczną wartość prac, ich innowacyjność oraz znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego. Adrian Skrobas, za swoje osiągnięcie, został także doceniony przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Nagrodę, na ręce laureata, wręczyli przedstawiciele wrocławskiego oddziału tego stowarzyszenia, co miało miejsce podczas uroczystego wręczenia dyplomów absolwentom Wydziału Informatyki i Telekomunikacji (W4).

Artykuł przygotowany przy współpracy z serwisem: tanieprace.pl

Czy ten wpis był dla Ciebie przydatny?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *